Wybór pierwszego mieszkania – kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

Wybór pierwszego mieszkania nie jest prostym procesem. Z jednej strony wizja wysokiego kredytu mocno zniechęca osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową. Z drugiej strony koszty wynajmowania są często bardzo zbliżone do raty kredytu, który potencjalnie planowalibyśmy wziąć. W pewnym momencie swojego życia prawdopodobnie znakomita większość młodych osób chciałaby mieć swoje własne cztery kąty. Wtedy też pojawiają się przed nimi liczne pytania, na które trzeba odpowiedzieć, zanim zdecyduje się na kupno wymarzonego „M”.Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak planujemy wykorzystać daną przestrzeń. Jeżeli cenimy sobie prywatność, rozsądniej jest zainwestować w mieszkanie z dwoma pokojami. Wtedy też będziemy mogli choćby oddzielić pokój dzienny od nocnego. Dodatkowym plusem będzie możliwość zachowania strefy prywatnej w sytuacji, gdy często zapraszamy gości. Również osoby, które planują założenie rodziny powinny rozglądać się za dwu lub trzypokojowym mieszkaniem – początkowe koszty będą wyższe, jednak nic nie zastąpi komfortu jaki daje możliwość podzielenia pomieszczeń pomiędzy domowników oraz możliwość podzielenia mieszkania na strefy wypoczynku, rozrywki i miejsca dla dzieci.

Kawalerka sprawdzi się w przypadku osób, które mają mniejsze zasoby finansowe lub planują w perspektywie czasu przeprowadzkę w inne miejsce. Kawalerka jest często wyborem osób młodych, dopiero po studiach, rozpoczynających karierę i nie planujących poszerzania rodziny. Kawalerki są również bardzo chętnie kupowane przez osoby zajmujące się wynajmem mieszkań. Miasta studenckie gwarantują chętnych na tego typu lokale, a osoby posiadające mieszkania w dobrych lokalizacjach mogą liczyć na wysoki zysk z wynajmu.

Metraż

Ceny za mieszkanie są przedstawiane w postaci kwoty za metr kwadratowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre kawalerki osiągają bardzo zbliżone metraże do mieszkań dwupokojowych. Jednak należy uważać, by nie wpaść w pułapkę. Czasem kusi nas niska cena mieszkania przy dużym metrażu, jednak gdy przychodzi do oglądania lokalu okazuje się, że prawdziwa powierzchnia użytkowa jest o wiele mniejsza, gdyż np. mieszkanie ma dużo skosów. Również trzeba zwracać uwagę na rozstaw pokoi. Bo pomimo mieszkania o powierzchni 50 m2 możemy czuć się jak w klatce, gdyż lokal jest długi, wąski lub ma liczne załamania, powodujące, że przestrzeń optycznie się zmniejsza. Kawalerka w kwadracie może być zatem lepszym rozwiązaniem niż dwupokojowe mieszkanie o licznych skosach.

Ceny za metr kwadratowy

Dla większej części zainteresowanych kupnem mieszkania, ten czynnik jest najważniejszym kryterium decydującym o wyborze konkretnego lokalu. Przy poszukiwaniach należy być wytrwałym i „cwanym”. Konkurencyjne oferty bardzo szybko znikają z rynku. A kwoty jakie proponują właściciele potrafią być astronomiczne. Wbrew pozorom ceny mieszkań z rynku wtórnego niekoniecznie są niższe, niż w przypadku mieszkań prosto od dewelopera. Wszystko zależy od lokalizacji czy standardu wykończenia. Mieszkania do remontu są na pewno tańsze, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami remontu…

Artykuł powstał przy współpracy z warszawskim deweloperem marvipol.pl

Wybór pierwszego mieszkania – kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? Wybór pierwszego mieszkania – kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? Reviewed by Testowania Czas on 07:00:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.