Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Wychowywanie dziecka wiąże się w równym stopniu z radością, co ze sporą ilością problemów, o czym przekonują się szczególnie ci, którzy wychowują więcej niż jedną pociechę. Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie jeśli mamy chłopca i dziewczynkę. Wtedy bowiem trzeba znaleźć rozwiązanie, które w równym stopniu zadowoli obie pociechy. Dzieci muszą się wówczas nauczyć się sztuki kompromisu, a dzięki opisanym w tym artykule rozwiązaniom aranżacyjnym można stworzyć im do tego bardzo korzystne warunki.
Kompromisowy wystrój

Ponieważ pokój dla chłopca i dziewczynki ma w założeniu w równym stopniu spełniać potrzeby estetyczne obu pociech, powinien być on urządzony w sposób atrakcyjny, a zarazem maksymalnie neutralny. Ciężko więc niestety, by uwielbiany przez dziewczynki róż był szczególnie dobrym rozwiązaniem. Istnieją jednak przyjazne kolory, które w równym stopniu przypadną do gustu dziewczynkom i chłopcom. Pomysłem na "neutralny" pokój będzie uzupełnienie jasnych, zimnych barw przyjemnymi, ciepłymi kolorami takimi jak pomarańcz czy zieleń, które raczej nie powinny wzbudzić sprzeciwu wśród żadnego z dzieci.

Podział na strefy

Urządzając pokój dla rodzeństwa, rodzice muszą podjąć decyzję, czy wykorzystać łóżko piętrowe, czy raczej kupić dzieciom oddzielne łóżka. Ta pierwsza opcja pozwala na oszczędność przestrzeni, przez co jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli niewielki rozmiar pomieszczenia zmusza nas do ostrożnego nią dysponowania. Natomiast jeżeli pokój dla dzieci ma odpowiednio duży metraż, kupienie dwóch łóżek to świetny pomysł, wtedy bowiem oba z nich mogą być utrzymane w zupełnie innych akcentach kolorystycznych.

Wspomniana powyżej możliwość zastosowania dwóch łóżek prowadzi nas do strategii, która pozwoli osiągnąć idealny kompromis – podziału pokoju na strefy. To nie tylko łóżka w różnych kolorach, ale i na przykład różne kolory ścian czy fototapety. Oczywiście istotne jest, by oba fragmenty pokoju posiadały idealnie równą wielkość, żeby żadne z dzieci nie poczuło się pokrzywdzone.

Idąc dalej – trzeba zadbać o to, by oboje dzieci dostało równą ilość przestrzeni do nauki. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka muszą więc mieć biurko, które zapewni im wystarczająco miejsca, by bezproblemowo się uczyć. Warto przy tym zauważyć, że miejsce pomiędzy biurkami lub w którym łączą się ze sobą może świetnie służyć jako granica „stref”.

Ów podział na „strefy” ma szczególne znaczenie, jeżeli dzieci nie dogadują się ze sobą najlepiej. Wówczas walka o przestrzeń do zabawy może przyjąć bardzo zażartą formę, a tego rodzice na pewno by nie chcieli! Jeżeli jednak rodzeństwo dogaduje się ze sobą całkiem dobrze, można rozważyć stworzenie wspólnej przestrzeni do zabawy, w której znajdą się zabawki dla obojga dzieci. Wszystko zależy od uosobienia dzieci i warto uważnie je obserwować, by określić, czy konieczne będą zmiany w aranżacji uwzględniające ich wzajemne relacje.

Połączenie ognia z wodą

Urządzenie pokoju dla chłopca i dziewczynki, który będzie doskonale spełniał potrzeby obojga dzieci przypomina próbę połączenia ognia z wodą. Jednak rodzice rodzeństwa powinni zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba nauczyć swoje pociechy sztuki kompromisu, która zresztą zdecydowanie przyda się im w dorosłym życiu. Jednocześnie dzięki mądrze pomyślanemu wystrojowi pokoju rodzeństwa ta nauka może przebiec w możliwie bezbolesny sposób.

Dziękujemy portalowi albmart.pl za bezcenną pomoc merytoryczną.

Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki? Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki? Reviewed by Testowania Czas on 07:00:00 Rating: 5

7 komentarzy:

 1. Bardzo fajne wskazówki.
  Ależ Ty masz ciekawe pomysły zawsze!
  Nie brakuje tu inspiracji.
  Pokoju dziecięcego jednak nigdy nie urządzałam ;)
  Miłego dnia!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo te rady się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne pomysły :) u nas zawsze dajemy możliwość aby syn podejmował decyzję np. koloru ścian - w końcu to jego pokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak to prawda! Ja całe szczęście nie dzieliłam nigdy pokoju z braćmi, ale z drugiej strony nie miałabym problemu, bo raczej interesowały mnie zabawki i rzeczy bardziej dla chłopców niż dziewczynek. A jeśli mowa o lalkach to i bracia się nimi bawili - czyli kompromis jak tralala. Wskazówki jak najbardziej przydatne! ☺

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.