Gdzie wózek dziecięcy nie może, tam…

Każdy rodzic wie, że aby wyjść gdzieś z dzieckiem – zwłaszcza bardzo małym - niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Wózek to oczywiście podstawa, jednak niekiedy sprawia wiele kłopotów. Z tego też powodu warto pomyśleć nad inną opcją.
Chusta

Często mijasz młode mamy, które noszą swoją pociechę w chuście? Nic dziwnego – jest ona coraz bardziej popularna. Chusta jest bardzo uniwersalna – można ją wiązać na różne sposoby (z przodu, z tyłu czy tez na boku). Kupując chustę, nie musimy się martwić, że za miesiąc czy dwa nasza pociecha z niej wyrośnie. Ponadto w równomierny sposób rozkłada ciężar dziecka, dzięki czemu noszenie w niej malucha nie jest uciążliwe.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów chust: elastyczne, kółkowe, wiązane (długie lub krótkie) czy pouch (tzw. kieszonki). W chustach można nosić zarówno noworodki i niemowlaki, jak także dzieci starsze, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Dzieci do pierwszego roku życia najlepiej nosić w chustach elastycznych bądź wiązanych, chusta kółkowa jest odpowiedniejsza dla starszych brzdąców.

Nosidełka

Z nosidełka nie powinniśmy korzystać, jeśli nasze maleństwo nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć. Nosidła są łatwiejsze do założenia niż chusta i nie wymagają nauki wiązania, stąd też są często wybierane przez młodych tatusiów. Dziecko w nosidełku możemy nosić albo z przodu, albo na plecach, jednak brzdąc powinien zawsze siedzieć tyłem do otoczenia, a więc jego wzrok powinien być zwrócony na klatkę piersiową lub plecy rodzica.

Nosidełko powinno się dobierać do wielkości dziecka. Decydując się na nie, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy maluszek rzeczywiście w nim siedzi. Jeśli jego nóżki zwisają bezwładnie, a pasek przytrzymujący wbija się w jego krocze, nie decydujmy się na takie wisiadło – wpływa to negatywnie na kręgosłup oraz biodra naszego podopiecznego.

Polary lub bezrękawniki do noszenia dzieci

Kiedy przychodzą chłodniejsze dni, warto odstawić chustę lub nosidło i zamienić je na specjalny polar do noszenia maluchów (z rękawami lub też bez). „Polar charakteryzuje się termoizolacją, nie wchłania również wody. Jest idealnym wyborem dla aktywnych rodziców, którzy lubią zabierać swoje pociechy na wycieczki. Został uszyty w taki sposób, aby dziecko można było nosić zarówno z przodu, jak i na plecach” – informuje pracownik sklepu internetowego GoMama. Taka odzież chroni rączki, nóżki, a także główkę maluszka przed chłopem, deszczem i wiatrem, a jednocześnie ociepla rodzica.

Czy wózek to zło konieczne?

Wielu rodziców – zwłaszcza tzw. ekorodziców - tak myśli i z tego też powodu często z niego rezygnuje. Staje się on jednak bardzo pomocny w niektórych sytuacjach. Wózek nie służy jedynie do wożenia w nim dziecka. To również idealne miejsce na przewożenie różnych niezbędnych rzeczy (pieluch, przekąsek, zabawek, butelek, książek itp.) czy nawet zakupów. Chociaż chusty czy nosidła umożliwiają nam dużą swobodę ruchów, niekiedy odłożenie dziecka do wózka pozwoli zrobić nam coś o wiele szybciej – nie musimy wówczas uważać, aby nie zrobić dziecku krzywdy.


Gdzie wózek dziecięcy nie może, tam… Gdzie wózek dziecięcy nie może, tam… Reviewed by Testowania Czas on 14:44:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.